גרזן
מולטיטול
סכיני הישרדות
בגדי עבודה
סכיני גילוף אופינל
תגובות

חינוך יער

     

חינוך יער הוא מושג מבלבל ברחוב הישראלי כיום. האם חינוך יער מדבר על שמירה על הסביבה? האם חינוך יער מדבר על טיולים והכרת הארץ? האם חינוך יער מדבר חינוך לערכים ולסובלנות? האם חינוך יער מלמד מיומנויות חיים קדומות=הישרדות?
חינוך יער כפי שאני מאמין בו ועוסק בו, כולל בתוכו את כל אלו ועוד. 
מדובר על תפיסה ערכית עמוקה המשתמשת במרחב הטבעי ככלי לחינוך, כלי לנפש האדם והילד וככלי לחיבור.
בשיעורי היער בבית הספר מיתרים טבעון, אני יוצא עם כל כיתה ליום שלם ביער כל שבוע, ביער אנו מנהלים תנאי מחנה מלאים- מדליקים אש באבני צור, מלקטים ומבשלים ארוחות, מכינים כלי אוכל מחומרים טבעיים, משחקים משחקי התגנבות והסוואה, מתחקים אחר חיות ופוגשים את הטבע בצורה בלתי אמצעית בכל עונות השנה.
היער מעורר ומזמן סקרנות ועניין רבים אצל הילדים מחד ומחייב את השוהים בו בצורה זו, לאחריות, עצמאות, שיתוף פעולה ומעבר דרך קשיים ותיסכולים מאידך.
היער הינו מרחב אידיאלי עבור המחנך לעבודה החינוכית. חלק ניכר מזמן היער מוגדש לעבודה ריגשית/נפשית, אם זה בצורה ישירה של מעגלי הקשבה ומשימות התבוננות והקשבה ואם בצורה ניסתרת, שזורה במשחקים וההתנהלות הכללית.
בימים אלו, אירגון 'שומרי הגן' עוסק בשילוב תכניו בחינוך הציבורי ובבניית תוכנית אקדמית בשיתוף מיכללת אורנים במטרה להקים בתי ספר הלומדים ביער לאורך כל ימות השבוע והשנה.

 
לעמוד הפוסט תאריך: 25/11/2017 00:53:00 תגובות:
תגובות

שיעורי גשם

  

היום יצאנו 21 ילדים ו3 אנשי צוות ליום לימודים מלא ביער "הגשם" :)
משמונה בבוקר ועד שתים בצהריים, פגשנו עולם שונה בתכלית. מאין זמן כזה אחר, אנשים אחרים נימצאים בחוץ, חיות אחרות, הטבע נראה ומתנהג אחרת...
האמת שגם הרגשות והמחשבות שמתחוללות אצל האדם בראש הן שונות. מעברים בין תסכול-פחד-אושר-פליאה-קבלה-חיבור

הרגשתי בר מזל להיות יום ביער בגשם, לראות את זרימת נחלי האכזב ולראות את הילדים עוברים את כל מכלול הרגשות הנ"ל.
גילינו שהבריכה והסכר שבנינו מבעוד מועד, כהכנה לסערה, יצאה נהדרת והתמלאה מים כמצופה, הדלקנו אש תחת הגשם הניתח ואף הכנו לעצמנו תה לשעת הסיפור.

אני שם לב שוב ושוב שציוד בסיסי אך איכותי יכול להוות גשר או הבדל בין חוויה ניפלאה לחווית תסכול עמוקה...מי שהיה לו ציוד גשם נוח ואיכותי היה חופשי לחקר ולהנאה ולמי שלא, היה עסוק בלשפצר את עצמו כל הזמן.
כמובן שגם כמה כלי שטח בסיסיים ואיכותיים עזרו לנו בכל ענייני הקמת המחנה- סכין אופינל לשימוש כללי, סכין הולטפורס בושקראפט לגילוף וחיתוך, מסור משיכה קומלון-ששוב כהרגלו לא איכזב בזמן מאתגר!! וגרזן גילוף לשיבוב ופיצול.

 
לעמוד הפוסט תאריך: 22/11/2017 22:58:00 תגובות:
 

3. נגרות מסורתית  BUSHCRAFT